fbpx
4 C
Skopje

Обвинетите за „шамарите“ во Центар не се појавија во судот: Судењето одложено за мај

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Обвинетите во случајот „Насилство во Центар“ денеска не се појавија во судот. Како што информира адвокатот на поранешниот премиер Никола Груевски и на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски рече дека при вршење на увид во списите утврдиле дека денешното рочиште ќе биде одложено поради тоа што Советот на јавни обвинители не определил нов обвинител во предметот како што побара судијката Татјана Михајлова

„Констатиравме дека од страна на судијата побарано е од Советот на јавни обвинители да одреди други обвинители во предметот поради однесувањето на обвинителките Фатиме Фетаи и Катица Јанева на минатото рочиште. Вчера при вршење на увидот, исто така, констатиравме дека сè уште нема одлука од Советот, што беше очигледно дека денеска не постојат процесни претпоставки да се одржи рочиштето“, изјави адвокатот Никола Додевски.

Судијката Татјана Михајлова не сакаше да каже зошто зошто тие не се појавиле на судењето. Таа освен обвинетите,  побара на следното рочиште да бидат повикани и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, претседавачот на Советот на општината Мирослав Шиповиќ како и другите сведоци.

Според адвокатот на Никола Груевски, не постојат услови за да се одржи главно рочиште затоа што и покрај барањето на Советот на јавни обвинители да се изземат од судењето обвинителките Катица Јанева и Фатиме Фетаи, тие повторно го водат случајот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -