fbpx
-2 C
Skopje

Од 1 април покачени платите на пратеници, министри, претседател и премиер во соседна Бугарија: Одлуката донесена пред месец дена

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Пратениците, претседателот и премиерот добиваат повисоки плати од 1 април, по донесувањето на Деловникот за работа и работата на Националното собрание од народните претставници во бугарското собрание.

Зголемувањето е одлучено пред околу еден месец, поради зголемувањето на просечната плата во земјата, пријавено од Националниот институт за статистика (НСИ), и заради скокот на бруто домашниот производ за 3,4%.

Платите на пратениците се пресметуваат според шема утврдена во Деловникот за Собранието – три просечни месечни плати во јавниот сектор за последниот месец од претходниот квартал. Податоците ги доставува НСИ.

Така, во декември 2019 година просечната плата во јавниот сектор беше 1.416 лева, што претставува зголемување од 125 лева во однос на септември 2019 година.

Така, основните плати на пратениците се веќе 4248 лева. Покрај тоа, тие добиваат дополнително финансирање за учество во постојани и привремени комитети и работни групи.

Во меѓувреме, прес-центарот на владејачката партија објави дека пратениците од ГЕРБ ќе донираат 1/3 од своите плати за борба против коронавирусот и за спречување на социо-економската штета. Донациите ќе одат во изборните единици на секоја изборна единица. ГЕРБ исто така ги повикува пратениците од другите парламентарни партии да го сторат истото.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -