fbpx
11 C
Skopje

Од Ромарио до Кутињо: Бразилците на Барса во последните 25 г.

АКТУЕЛНО

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Филипе Кутињо ја избра Барселона поради многу причини – пари, желба за поголеми успеси и трофеи и чести да носи дрес на еден од најголемите фудбалски клубови во светот.

Не дека Ливерпул не е во нив, но бразилците како да се родени за Барселона.

Romario

РОМАРИО (1993-95)

Ѕвездата на светските шампиони од 1994-а се задржа кратко во Барселона, но е фудбалер кој беше вистина обожаван кај фановите на каталонскиот клуб. Ромарио има постигнато 30 голови во 33 меча, а општо има 82 настапи. Во 1995-а се врати во својата татковина, за да го облече дресот на Фламенго.

Џовани (1996-99)

Беше привлечен од Боби Робсон, но не успеа да најде заеднички јазик со следниот тренер на тимот – Луис Ван Гал. Си дозволи да го нарече Хитлер и во 1999 г. беше продаден на грчки Олимпиакос.

Роналдо (1996-97)

Купен за рекодните за тоа време 19,5 милиони долари. Феноменот имаше феноменална сезона, во која забележа 47 гола во 49 меча. Роналдо не се чувствуваше среќен и го напушти тимот, по што се пресели во Интер со нов рекорден трансфер – 27 милиони долари.

Сони Андерсон (1997-99)

После добри години поминати во Монако и Лион, Андерсон се бореше со Патрик Клуиверт и Луис Енрике за титуларно место. Исто како и Џовани, тој напушти после голема кавга со Луис Ван Гал.

Rivaldo

Ривалдо (1997-2002)

Еден од најталентираните фудбалери на своето поколение. Тој е светски шампион со Бразилија во 2002 г. и еден од најпроблематичните фудбалери на Барса. Носител е на „Златната топка“ во Европа и е избран за фудбалер N1 во светот за 1999 г.

Tiago Mota

Тиаго Мота (2001-07)

Се уште игра за ПСЖ, а порано беше важен дел од успешниот тим на Барса.

Роналдињо (2003-08)

Без сомнение – еден од најголемите за сите времиња. Со Барселона стана два пати шампион на Шпанија и ја освои Шампионската лига. Во 2005 г. беше награден со “Златната топка“.

Жулиано Белети (2004-07)

Стабилен одбранбен играч, кој остана во историја запаметен по голот во финалето на Лигата на шампиони против Арсенал во 2006 г.

Енрике (2008-12)

4 години, 3 претставки и 0 официјални натпревари за Барселона. Централниот дефанзивец не доби шанса за настап на “Камп Ноу“.

Dani Alves

Дани Алвеш (2008-16)

По напуштањето на Белети, Барселона не што зема друг бразилец за десен бек, туку донесе играч, кој се претвори во легенда. Со три Шампионски титули и 6 титули од Премиера Алвеш е еден од современите легенди на клубот, и покрај тоа што односите со фановите често не беа добри.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...
- Advertisement -