fbpx
8 C
Skopje

Од врвот на Европа до подот во куќата на пријателот

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Тој играше во финалето на Лигата на Шампионите во 2006, доби неколку милиони за седумте години што ги помина во Премиер лигата, спиеше во луксузен дом и возеше скапи автомобили. Но, неодамнешната култна фигура на Арсенал Емануел Ебуј веќе е уништен, изгуби сè, и беше близу до самоубиство.

34-годишниот фудбалер играше за тимот на Арсен Венгер меѓу 2004 и 2011 година, но сега признава дека дури размислувал да си го одземе сопствениот живот, откако по лошото управување со финансиите и тешкиот развод го уништиле и го оставиле далеку од неговите три деца. Во шпицот на кариерата на “Емирати” десниот бек добиваше милионски суми годишно, потоа помина неколку години во Галатасарај, каде земаше по 1.5 милиони фунти на сезона.

Но по разводот со неговата поранешна сопруга Ебуе е принуден да се крие од полицијата и извршителите, кои бараат од него да ја предаде својата куќа во Енфилд. Од јуни, Еубеј не го видел својот син и двете ќерки, а му се случиле и други трагични настани во семејството. Неговиот дедо Амадо Бертин кој го одгледал, починал по храбра битка со ракот, а брат му Н’Дри Серж загинал во несреќа со мотор.

Сега фудбалерот признава пред Mirror дека бил блиску до самоубиство. “Сакам Бог да ми помогне. Само тој може да ми помогне за да ги избркам од мојот ум мислите за самоубиство. Многу ме боли тоа, што не можам да ги видам моите деца”.

Наскоро куќата во Енфилд ќе му биде одземена, а Емануел признава дека не може да си дозволи адвокат кој да го брани во однос на случајот. Неговите планови да се врати за еден последен сезона во Премиер лигата со екипата на Сандерленд пропаднаа, бидејќи од ФИФА му наложија едногодишна казна поради неисплатени износи кон негов поранешен агент.

Ебуе не крие дека бил наивен во начинот на кој ракувал со своите пари. Според неговиот расказ неговата поранешна жена ги контролирала неговите финансии, а многу луѓе го манипулирале, бидејќи разбрале дека е лесна цел.

Emmanuel Ebue

Фудбалерот вели дека спие на подот кај негов пријател и дека својата облека ја пере на рака бидејќи не може да си дозволи машина за перење.

Твитер веднаш реагира на таа приказна и тој не престанува да прима пораки за поддршка, многу фанови сметаат дека Арсенал треба да му помагне на својот поранешен играч.

Самиот Ебуе би сакал да ги обучи младите играчи – “Исто како што некогаш ми помогнаа мене да станам професионален играч”. Тој, сепак, призна дека би се срамел, ако се види со свои поранешни соиграчи, меѓу кои се Тиери Анри и Денис Бергкамп, поради ситуацијата во која се наоѓа. Сепак, нема намера да се предаде, додавајќи: “Тоа што ми се случи не го посакувам на никого“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...
- Advertisement -