fbpx
24.8 C
Skopje

Охрид доживеа ренесанса во времето на Љубчо Георгиевски (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Пофалби, за тоа кој и што направил за македонскиот народ слушаме секојдневно од македонските политички партии.

До нашиот портал беше испратено интересно видео за делата на екс премиерот Љубчо Георгиевски во Охрид.

Го изгради светиот храм Плаошник, бисер и белег на Охрид, ги возобнови Самоиловите тврдини кои беа пред распаѓање, Античкиот театар, возобновена беше богослужбата во Црквата Света Софија, ја реконструираше Охридската чаршија, старото пристаниште го поврза со кејот на охридското езеро, беше изграден патот од Биљанини извори до Св. Стефан, а колоните коли до плажите станаа минато.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -