fbpx
-2 C
Skopje

ОЈО: Ангеловски прво го нападнал Заев, па ја кубел Шекеринска

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Рочиштето во кое Панче Ангеловски е обвинет за насилство врз министерката за одбрана Радмила Шекеринска и премиерот Зоран Заев е одложено на барање на Драган Пешевски, адвокат на Ангеловски. Пешевски рече дека на денешното рочиште, прв пат го сретнал обвинетиот и затоа побара судот да му остави можност да го посоветува околу случајот.

Се уште не можам да сфатам кои биле мотивите на овој обвинет да ги презеде дејствијата што ги презел. Исто така, морам на судот да му кажам дека откако по службена должност сум избран како бранител на обвинетиот, досега не сум имал можност да стапам во контакт со него затоа што тој нема ниту фиксен ниту мобилен телефон за комуникација. Обвинетиот е правно неук човек и сметам дека пред искажувањето за вина, судот треба да ми даде одредено време да го советувам со правно мислење“, рече Пешевски.

Пред одложувањето на рочиштето пред судот се обрати обвинителката Наташа Гаџоска, која рече дека насилниците кога влегле во прес- салата во Собранието, фрлале по пратениците со се што ќе им се најде пред очи, столици, шишиња и стативи.

Обвинетиот Панче бил дел од првата група луѓе кои влегле во Собранието. Се движел низ ходниците и потоа со оние најсилните влегол во прес-салата. Тој прво насилството го насочил кон Зоран Заев, а потоа кон Радмила Шеќеринска. Двајцата се здобиле со тешки телесни повреди. Судот од доказите кои ќе ги презентираме и од исказите на сведоците ќе има можност да создаде реална слика за тоа што се случувало во судот. Обвинителството верува дека ќе донесе осудителна пресуда“, рече обвинителката.

Филип Медарски, адвокатот на оштетените Заев и Шекеринска рече дека ќе побараат отштета, но видот и висината ќе се утврди во текот на постапката.

Мора да одговараат и нарачателите-организаторите и оние кои на дело го спроведоа насилството. Мислам дека сите оние насилници кои беа платени и изманипулирани да убијат, да повредат мора да сфатат дека некој ги втурна во извршување на кривично дело. Овие настани покажаа колку е тенка линијата помеѓу мир и нестабилност – конфликт и затоа одговорноста за овие настини мора да оди и за насилниците и за оние кои го организираа ова. На 27 април сите ние бевме повредени, но најголемата повреда и беше направена на Македонија и некој мора да понесе одговорност за тоа. Јас се надевам дека со овие судски постапки ќе се дојде до вистината и ќе се дознае  кои беа оние кои беа искористени и платени, а кои беа оние кои стоеја во позадината на се ова. Од овие случаи мора да испратиме порака дека насилството не се исплати и дека тоа мора да запре“, рече Шекеринска.

Таа рече дека одговорноста е многу поголема кај оние кои го организираа настанот и ги организираа сите луѓе, кои им овозможија и дозволија да влезат во собранието, отколку кон оние кои удрија по пратениците и новинарите.

Извор: Нова ТВ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -