fbpx
11 C
Skopje

Оксфордската вакцина создава силен имунолошки одговор и за лица постари од 70 години

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Универзитетот во Оксфорд потврди дека вакцината Ковид-19 што ја развива заедно со Астра Зенека предизвикува силни имунолошки реакции кај повозрасни лица и над 70 години, а овие наоди се клучни бидејќи вакцината се наоѓа во последната фаза на испитувања, а конечните резултати се очекуваат во следните недели, објави „Блумберг“.

Резултатите, објавени денеска во медицинското списание „Лансет“, фрлија повеќе светло на прелиминарните податоци објавени во последниве месеци кои покажуваат дека експерименталниот удар, генерирал имунолошки одговор кај повозрасни луѓе, кои имаат најголем ризик од заразата со Ковид -19. Истражувачите сè уште со нетрпение ги очекуваат резултатите од испитувањата во доцните фази кои ќе покажат дали вакцината на Оксфорд може да ја исполни високата граница поставена од фаворитите Фејзер и Модерна .

Фејзер, соработувајќи со германскиот произведувач Бионтек. Последната анализа на податоците од испитувањата покажала дека нејзината вакцина е 95 проценти ефикасна, со што се отвори патот за компанијата да аплицира за првото регулаторно одобрение на САД за вакцини против коронавирус во рок од неколку дена. според досегашните информации, а и Модерна се чини подеднакво ефикасна.

Студијата на Оксфорд покажува дека вакцината е подобро толерирана од другите две кај постарите луѓе и произведува сличен имунолошки одговор кај стари и млади возрасни лица. Во студијата учествувале 560 возрасни лица, вклучително и 240 на возраст над 70 години. Постарите пациенти се најтешко погодени од пандемија, при што огромното мнозинство на смртни случаи се јавуваат кај оние над 60 години.

-Да се ​​предизвикаат силни имунолошки одговори кај постарите лица беше долгогодишен предизвик. Да се ​​покаже дека оваа технологија за вакцини е во состојба да ги предизвика овие одговори – кај возрасната група со најголема опасност од тешка болест Ковид-19 – дава надеж дека ефикасноста на вакцината ќе биде слична кај помладите и постарите возрасни, вели Ангела Минасијан, истражувач од Оксфорд, која очекува резултати од последната фаза на ефикасност во следните недели.

Студијата покажува дека вакцината предизвикува неколку несакани ефекти и предизвикува одговор во Т-клетките кои се насочени кон вирусот во рок од 14 дена од првата доза и одговор на заштитно антитело во рок од 28 дена од дозата на бустер. Нивоата на неутрализирање беа постигнати 14 дена по зајакната вакцинација кај 208 од 209 примачи

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Денес 4 декември: Одбележување на еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородиа

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...
- Advertisement -