fbpx
8 C
Skopje

Оливер Спасовски: Државата е таа што носи одлуки, нема верски лидер или функционер кои се посилни од неа

АКТУЕЛНО

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Нема верски лидер, функционер или институција што се посилни од државата, истакна техничкиот премиер Оливер Спасовски како одговор на прашање „дали Владата се соочува со притисок пред денешната седница најавена за попладне на која треба да падне одлука за времетраењето на полицискиот час за претстојниот викенд вл кој се одбележуваат два празника – Рамазан Бајрам и Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

„Државата е таа што носи одлуки и која управува со системот во вакви ситуации. Ако некој мисли дека ќе врши притисок, да знае дека со притисокот нема да издејствува ништо. Ако носевме одлуки под притисок, верувајте ќе имавме по две седници на ден, една претпладне и ќе носевме одлуки и една попладне за да носиме одлуки за оние на кои не им се допаѓаат мерките“, кажа Спасовски.

Комисијата за заразни болести предложи мерката „полициски час“ за претстојниот продолќен викенд да почне во сабота попладне во 19 часот и да трае до вторниик наутро во 5 часот. Дел од медиумите објавија неофицијални информации оти се размислува и за „полициски час“ од недела попладне во 14 часот до вторник наутро во 5 часот. Конечната одлука се очекува на денешната седница на Владата што е закаќана за 17 часот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Пановски: Бројката од 2000 заболени на ден може да се постигне веднаш, но само доколку во 24 часа бидат направени 5.000 тестови

Влегуваме во најкритичната фаза од пандемијата, кога бројот на новозаболени енормно расте, а застрашувачка е и бројката на починати. До кога ќе може здравствениот...

(ВИДЕО) Николов: Штип продолжува да биде отворена општина што работи во интерес на граѓаните

Дозволете ми пред се да се заблагодарам на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска што денеска е тука со нас во Штип, и што...

Соопштена ТАЖНА вест: Животот поради Ковид-19 го загуби и познатиот музичар од легендарната група Рибља чорба

Гитаристот на рок групата „Рибља чорба“, Мирослав Миша Алексиќ почина на 67-годишна возраст. Познатиот музичар ја изгуби битката со коронавирусот. Тој се лекуваше од...

10 намирници со кои ќе се подигне вашиот имунитет и расположение

Тие го регулираат нервниот систем и се одговорни за доброто расположение и борбата на телото против стресот. Исто така помагаат во зајакнување на имунолошкиот...

Рикер до премиерот Заев: Ве охрабруваме и вас и земјите од ЕУ да барате решение за билатералните прашања надвор од интеграцијата на Северна...

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува дека Соединетите Американски Држави...
- Advertisement -