fbpx
16 C
Skopje

Омилени алкохолни пијалоци на американските претседатели

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Човечки е да се пивне пиво, две, а токму за ова не се исклучок и претседателите на најмоќната држава во светот. Тоа се раскажува и во книгата, посветена на улогата на алкохолот во американската политика „Mint Juleps with Teddy Roosevelt: The Complete History of Presidential Drinking”, од Марк Вил Вебер.

„Претседателите пијат од истите причини поради кои и ние го правиме“, вели Вебер. Понекогаш тоа е дел од нивните работни обврски, но понекогаш тоа се случува и кога се чувствуваат осамени и потиснати. Има милион причини поради кои човек сака да пие“, објаснува тој пред Business Insider.

Интересен факт е дека новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп е човек кој никогаш не конзумирал алкохол, иако на пазарот има пуштено особено успешен бренд Вотка.

Барак Обама е вистински љубител на пиво. Други претседатели, љубители на пенливо пиво во историјата, се Џејмс Гарфилд и Кливленд Грувер. Џорџ Вашингтон, Ендрју Џексон, Закари Тејлор биле љубители на виски.
Се тврди дека Џонсон бил избркан од церемонијата на инагурацијата на Линколн како претседател во 1865 година, бидејќи бил страшно пијан.

Џон Адамс го започнувал денот со сајдер (ферментиран алкохолен пијалок, алкохол и сок од јаболка, популарен во Велика Британија) Томас Џеферсон обожавал да пие вино, до тој степен, што го довел до работ на финансиски колапс. Џејмс Медисон, Џејмс Монро, Џон Тајлер биле љубители на доброто скапо шампањско.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Партијата на Љубчо Георгиевски заедно со останатите помали партии во Собранието предлага измени во изборниот Законик за една изборна единица

ВМРО-Народна партија денеска како дел од македонскиот парламент заедно со останатите помали политички партии, партиципиенти во Собранието, предлага измени во изборниот Законик, односно предлог...

МАРТ НИ ГО НОСИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: УХМР со детална временска прогноза за викендов, особено подгответе се за утре!

Времето денеска е сончево со мала облачност, а од попладневните часови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната...

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако...

Бил Гејтс открива до кога мисли дека ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус. Но иако основачот на...

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...
- Advertisement -