fbpx
9 C
Skopje

ОН: ветот се соочува со најголема хуманитарна криза по 1945 година

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Шефот за хуманитарни прашања на ОН, Стивен О’Брајан, денеска изјави дека светот се соочува со најголемата хуманитарна криза по 1945 година бидејќи во само четири држави на 20 милиони луѓе им се заканува опасност да умрат од глад.

„Без колективни и координирани глобални напори, многу луѓе едноставно ќе умрат од глад, а други од болести повразни со неухранетоста“, изјави синоќа О’Брајан во обраќање пред Советот за безбедност на ОН.

Тој поотенцира дека во моментиов итна хуманитарна помош во храна им е потребна на Јемен, Јужен Судан, Сомалија и на североисточните делови на Нигерија.

Според О’Брајан, состојбата е најкритична во Јемен, каде помош им е потребна на 18,8 милиони луѓе, што претставува две третини од населението во оваа држава.

Податоците на ОН покажуваат дека минатиот месец во Јемен над седум милиони луѓе „не знаеле кога ќе го имаат следниот оброк“, што е за речиси три милиони повеќе во однос на јануари.

„ОН и партнерите се подготвени да пружат помош, но за тоа се потребни пари и слободен пристап до конфликтните зони. Да бидам прецизен, потребни ни се 4,4 милијради долари само до јули“, потенцира О’Брајан.

Тој додаде дека мора да се преземат и мерки за заштита на хуманитарните работници во конфликтните зеони, кои биле убиавни, а нивните простории биле цел на напади и грабежи од страна на припадници на вооружени грипи.

„Ваквата катастрофа може да биде спречена. Ако не биде пружена помош, многу луѓе нејаверојатно ќе умрат од глад, со што сите напори за политични решенија постигнати во последниве години, ќе бидат залудни“, истакна О’Брајан во обраќањето.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -