fbpx
1 C
Skopje

Операцијата на Балтикот продолжува: Американски војници со тенкови пристигнаа во Естонија

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Американски тенкови и оклопни возила пристигнаа во северна Естонија, во градот Тапу, поради акцијата против „руските заканувања“ за земјите од Балтичкиот полуостров.

Како што пренесуваат медиумите, повеќе од 50 единици, меѓу кои се и четири воени тенкови, пристигнаа градот Тапу, а пред неколку денови во касарните се сместени и американски војници.

Командантот на операцијата, Едвард Бејчар, изјави дека американските воени сили ќе учествуваат во парадата по повод Денот на незавнисноста на Естонија.

Размешувањето на воените единици е продолжување на операцијата која започна уште во 2014 година, после референдумот на Крим и војната на истокот во Украјна. Пред скоро еден месец, во Европа пристигнаа околу 4.000 американски војници, со седиште во Германија, а распоредени во балтичките земји, како и во Бугарија и Романија.

Целата оваа акција е договорена во јули 2016 година, со цел да се зајакне европската безбедност.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -