fbpx
11 C
Skopje

Општина Центар: Едногодишна успешна работа на базенот во ООУ „Димитар Миладинов“

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Општина Центар со соопштение по повод комплетно реконструираниот базен во ООУ „Димитар Миладинов“

„Една година во основното училиште „Димитар Миладинов“ успешно функционира комплетно реконструираниот базен.

Претходно, базенот беше запуштен и вон употреба.

Овој начин на рекреација и користењето на можноста за пливање во нивното училиште, учениците го сметаат како добар и корисен проект, каде тренираат и се учат на пливачки вештини.

Градоначалникот Андреј Жерновски, кој денеска беше во обиколка за да ги види резултатите од едногодишното работење, предложи и во редовните часови по физичко воспитување да се плива и вежба во базенот.

Наредната недела ќе се стават туш кабини, а наскоро ќе започне и реконструкција на тоалетите. Базенот беше ставен во фукнција на барање на родителите и на персоналот во училиштето, а просторот кој беше во лоша состојба и полн со влага, сега е современо место за рекреација на младите по највисоките стандарди за базени во затворен простор.

Длабочината е 1,70 м. Поставената пумпна станица, филтри и цевовод одлично фукнционираат, а неделните редовни контроли на Заводот за бактериолошка исправност досега не покажале слабости или неквалитет на водата во базенот.

Просторијата на базенот се грее во текот на целиот ден, за поголема безбедност на децата поставен е и видео надзор.
Од неодамна, направен е и нов простор со корективни гимнастички справи за вежбање на децата“, се вели во соопштението на Општина Центар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -