fbpx
7 C
Skopje

Организаторот на нападите од Париз од затвор се допишувал со обожавателка

АКТУЕЛНО

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Со содржината на писмата на Салах Абдеслам е запознаен весникот Libération, кој најави дека во серија ќе ги објави факсимилите и текстот од преписката.

Според весникот, на името на Абдеслм во затвор доаѓале огромен број писма, но затвореникот одговарал само на една жена., чиешто последно писмо било адресирано од поштенска филијала од Брегот на слоновата коска.

Ме интересираат мотивите за твојата постапка, за да бидам сигурен дека ме сакаш не како ’ѕвезда или идол’, бидејќи добивам такви писма, но не се согласувам со нив, всушност единствениот кој заслужува да биде предмет на обожување е Алах“, цитира AFP дел од преписката којашто подоцна ќе биде објавено.

Притоа се истакнува дека текстот од преписката содржи бројни правописни греши.

Салах Абдеслам беше уапсен на 18-ти март во бриселската имигрантска општина Моленбек во текот на рацијата на белгиската полиција за откривање на осомничените и извршителите на терористичкиот напад во Брисел од март минатата година.

По екстрадицијата од Белгија во Франција на 27-ми април, Абдеслам е ставен во самица во затворот „Флери-Мерожи“, во парискиот регион, под 24-часовен видеонадзор.

Вечерта на 13-ти ноември 2015 година три координирани терористички рупи извршија серија напади на терасите од локали и во концертната сала „Батаклан“ во Париз и пред фудбалскиот стадион во предградието Сен Дени. Во масакрот беа убиени 130 луѓе, а повеќе од 350 беа ранети.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Протестен марш за денот на жената: ”Разбуди се МВР”, ”Разбуди се ОЈО”

Денес, повеќе невладини организации, со почеток во 15:00 часот започнаа протестен марш за поддршка на жените од ''Јавна соба''. Тие, исто така, протестираа и за...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...
- Advertisement -