fbpx
4 C
Skopje

Основачот на Амазон стана најбогат човек на светот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Џеф Безос, основачот на Амазон повторно го престигне Бил Гејтс и стана најбогатиот човек на светот.

Акциите на Амазон пораснаа за 13,5 отсто во петокот откако компанијата го објави последниот квартален извештај во кој што имаа повеќе од 250 милијарди долари профит.

Безос поседува речиси 80 милиони акции во Амазон и неговото богатство порасна за повеќе од 10 милијарди долари со последниот раст на цената на акциите и сега изнесува повеќе од 90 милијарди долари.

Богатството на Бил Гејтс исто така порасна, но помалку, на што се должи и промената на врвот.

Безос и претходно, за кратко, го има престигнато Гејтс на листата на најбогати луѓе на светот, на 27 јули, кога неговото богатство исто така достигна 90 милијарди долари, поради растот на акциите на Амазон.

Амазон забележува одличен раст оваа сезона, го купија и синџирот на маркети Хол Фудс и планираат да отворат и второ седиште во Северна Америка, за што повеќе од 200 градови и региони испратиле понуди.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kомпанија гарантира деkа со нивните гуми ќе поминете 130.000 километри

Финската компанија Нокиан, која е позната по зимските гуми гарантира дека со новите гуми под името „One“ ќе поминете 130.000 километри. Станува збор за универзални...

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...

Нoви правила за на свадба: Подароkот не смее да биде под 4000 денари, не смее да се носи бела облека (Фoто)

Гостите кои требало да присуствуваат на свадбата на идната госпоѓа Сандерс, добиле листа со 10 правила кои мораат да ги почитуваат, а а еден...
- Advertisement -