fbpx
2.8 C
Skopje

Oставkите на Филипче и Хасани се доставени и архивирани – проценката на премиерот зависи од истрагата

АКТУЕЛНО

Оставkите на министерот за здравство Венко Филипче и неговиот заменик Илир Хасани се доставени до премиерот и се архивирани, содржината на оставките не отстапува од она што веќе двајцата јавно го споделија, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски.

Премиерот, рече Арсовски, веќе објасни дека проценката и одлуката по однос на поднесените оставки ќе ја базира исклучиво на фактите од истрагата, согласно,

како што рече, утврдените причини за избувнувањето на пожарот во модуларната болница во Тетово.

Очекувањата се тоа да се случи во следниот период. Премиерот, исто така, апелираше за брза и темелна истрага – изјави Арсовски, додавајќи дека германските експерти се очекува да пристигнат деновиве и тие ќе бидат дел од понатамошната истрага.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -