fbpx
5 C
Skopje

Осум години Обединети за Македонија

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Осум години Обединети за Македонија. Осум години солзи, борба, смеа, радост, тага. Осум години среќа, подеми, падови. Низ текот на нашето опстојување на политичката сцена, имаше многу мили и не мили настани кои не направија она што сме денес.

Рамо до рамо со најголемите, сочувствувајќи со најмалите, храбро и борбено минавме трнлив пат, кој многу скапо го плативме, пат кој некогаш симболизираше гордост, пат кој не доведе на прагот на пеколот, пат кој завршуваше во црни зандани, пат кој неретко, не прикажуваше светло.

Срцевината на Обединети за Македонија, ја носат основачите, од чии раце не створија јаки како челик, како партија која во себе имаше сила и разум да го мине најлошото за да дојде до најдоброто. Благодарноста кон нив е неизмерна. Мозаикот од историјата на Обединети за Македонија, припаѓа и кон членовите, симпатизерите, но и кон оние кои тоа не се, а честопати, добронамерно не советуваа, кој дел од тој мозаик недостасува. И кон нив благодарноста е неизмерна.

Тешки времиња минавме, а она што секогаш беше водилка беше борбата за визија, а не провизија. Борбата за чиј стожер, е единствено Македонија, борба која ја водевме од пеколот. Борба која е појака од самите нас, жарот за таа борба, не згасна и нема да згасне, се додека во секој од нас тлее мало зрно надеж. Во нас…. Во вас… Во Македонија… Честит роденден Обединети за Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -