fbpx
19 C
Skopje

Отец Гаврил: Што е животот овде на земјата?

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Вчера ми почина една блиска личност. Млада. Завчера ми замина едно пријателче од детство. Прекрасно дете. И уште еден друг близок пријател. Друга блиска личност, болна и пред заминување е…

Има ли крај?

А еден ден и ние ќе заминеме од овој свет. Што е, значи, животот овде на земјата освен само една попатна станица до последната која не е од овој свет и подготовка за животот таму?

Зашто толку се бориме за овде, богатство, слава, позиции…,а ништо нема да понесеме со себе? Таму нема ништо од тоа. Зошто толку омраза, завист, опструкција…? Си ги вадиме очите за овдешни нешта кои ништо не вредат!

Затоа,

Каде е страсната приврзаност кон светот? Каде е копнежот за привременото? Каде е сега богатството? Каде е мноштвото на вревата на луѓето? Каде е сега славата?

Се е прав. Се е сенка. Се е сон.

Но дојдете да извикаме кон бесмртниот Цар: Господи, упокој ги за вечните Твои блага преселените од нас, упокојувајки ги во вечното Твое блаженство, а на живите дај им здравје и разум да те познаат Тебе како единствен Бог и Спасител на нашите души и тела.

Статус на Отец Гаврил

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...
- Advertisement -