fbpx
1 C
Skopje

Отец Горан Стојчевски: На Илинден, наместо да се собереа околу Путирот, држеа политички проповеди

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

По свадба, тапани не оди, но сепак впечатоците ги анализираш. Видовме секуларно прославување на религиозен празник каде мнозинството се собра околу камен ли, музеј ли, споменик ли во чест на денот на востанието, но не и во чест на светиот пророк, и не во храмот, и не околу Путирот.

Имаше политички “проповеди” кои внесоа смут и раздор и немир со кои се јадеме меѓусебе, наспроти едно срце и единство меѓусебно кога се храниме со Христа, преку Причеста и мирот Негов што треба да го даваме кога ќе излеземе од Црквата – каде се собираме околу епископот за да принесеме благодарење и да направиме помен. Со секуларното собирање како христијани го пркршивме првиот дел од Декалогот, а со слушањето на говорите и постапките од нив вториот дел. И така ние ни Стариот Завет не го испочитувавме, а до Новиот не сме се ни допреле, т.е. љуби го Бога и ближниот (пријател, непријател).

П.С. Њујорк живееше во банди пред 200 и кусур години слушајќи ги водачите да им кажат кого и кога да се испотепаат. Што мислите нели сме од оние кои Христа побараа да биде распнат и измолија Бараба-та да биде ослободен? Правете разлика меѓу религија и вера, првото слугува на земното, второто на небесното.

Мир на сите!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -