fbpx
2 C
Skopje

Откажано рочиштето за случај „Мобинг“ – Обвинетиот Панчевски не се појави

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

За денес беше закажано судење против поранешниот претседател на Основен суд Скопје, Владимир Панчевски, но истото беше одложено затоа што обвинетиот Панчевски не се појави.

Тужбата против Панчевски беше поднесена од вработен во секторот за човечки ресурси во скопска единица, Горан Стаменковски, а после откажаното рочиште, адвокатот на тужителот излезе со изјава за телевизијата „Алсат М“:

„И покрај тоа што имаше уредна достава, обвинетиот не се појави на денешното рочиште, изостанокот не беше оправдан, ниту пак неговиот адвокат не се појави, а тоа е игнорантски однос и спрема судот и спрема нас како колеги“.

Адвокатот на тужителот додаде и дека имаат доволно материјални докази и сведоци со кои можат да потврдат дека обвинетиот Владимир Панчевски, вршел мобинг врз Горан Стаменковски.

„Имаме материјални докази и сведоци со кои ќе потврдиме дека Владимир Панчевски како поранешен претседател на Кривичниот суд Скопје 1, вршел мобинг врз Горан Стаменковски. И покрај тоа што Панчевски имаше уредна достава да се појави пред судот, тој не дојде што претставува игнорирање на судот како институција и кон нас како колеги“, изјави Душко Јанковиќ, адвокат на тужителот.

Покрај оваа тужба, Стаменковски против Панчевски поднел и две кривични пријави за малтретирање за време на слижба и повреда на рамноправноста.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -