fbpx
0.8 C
Skopje

Откриена порака од децата до кинески доктор кој е во Србија – и секоја му чест!

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Авионите што донесоа помош од Кина донесоа многу повеќе од опрема – доведоа експерти. Тим кинески лекари кои живеат во Србија несебично ги споделува своите напори и знаење со нивните српски колеги.

Тешко е да се замислат семејствата на кој било лекар, а можеби и особено на Кина, кои ја решиле кризата дома само да одат на другиот крај на светот за да ја решат веднаш потоа и таму.

Ние гледаме во здравствените работници и нивната жртва бидејќи тие го ризикуваат сопствениот живот да спасат нечии туѓи, и се прашуваме, „како се нивните семејства дома“. Кинеската амбасадорка Чен Бо сподели порака што ја доби член на кинескиот медицински тим во Србија, професор доктор Гуо, од неговите деца. Пред вас е превод од кинески:

“Како се чувствуваш во Србија? Дали имате доволно време да се одморите секој ден? Ако имаш проблем со вратот те молиме да го затоплуваш. Деновиве постојано ги следиме вестите и се надеваме дека ќе се запознаме подобро со ситуацијата во Србија. Денот кога како член на кинескиот медицински персонал тргна со голема заштитна маска, но ние веднаш те препознавме на телевизија и извикавме: Ете го тато!

Ти биди добар, посвети се на работата. За дома не грижи се, сестра ми и јас сме доволно големи да можеме да се грижиме за себе, како и за нашето образование. Тука сме да ја преземе грижата за домот и да се грижиме и за баба и дедо. Кога ќе пораснеме, сакаме да бидеме медицински професионалци кои не бегаат од неволја, храбри луѓе. На крај, најмногу се надеваме дека вие, тетките и чичковците на медицинскиот тим ќе останете безбедни и здрави. Ние ќе го направиме вашето омилено јадење, пржени домати со јајца за вашиот успех! “

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...

Колев: Да го зaпалиш знамето на државата која дала државјанства на илјадници твои граѓани за работат низ цел свет е меко кажано невоспитано

Да го запалиш знамето на државата која прва не призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена...
- Advertisement -