4 C
Skopje

Откриено колку ќе чинат две дози од руската вакцина против Ковид-19

АКТУЕЛНО

Две дози од руската вакцина против Корона ќе чинат 10 долари

Цената на руската вакцина против коронавирусот за меѓународниот пазар на почетокот ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави Алексеј Репик од „Р-Фарм“.

„Според нашите проценки, цената ќе биде најмалку 10 долари за две дози на пазарот за извоз“, изјави претседавачот на бордот на директори на „Р-Фарм“ за телевизискиот канал „Русија 24“.

Репик изјави дека на првите серии на вакцината најверојатно ќе бидат поскапи, а вакцината ќе стане поевтина кога нејзиното производство ќе достигне индустриски доволен обем.

Русија планира да направи пет милиони дози на вакцини против коронавирусот месечно во декември и јануари, изјави вчера директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и макробиологија „Гамалеј“, Александар Гинтсбург.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сведоштво: Ако ја знаете голготата на болните од корона ќе знаете зошто има толку многу починати

Ако воопшто сте се запрашале зошто имаме толку голем број на заболени, како и огромна смртност, доволно е само да прашате некој од пациентите...

Нови 640 случаи на Ковид-19, 2,634 тестирања се последните резултати во државата

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12...
- Advertisement -