fbpx
9 C
Skopje

Ова е газда со големо срце: Прво им купи нови коли, потоа ги прати на луксузно крстарење, следно беше ова

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

За бизнисменот од Црна Гора, Радомир Новаковиќ “Цакан“ нашата јавност за прв пат дозна кога ја пренесовме веста за тоа како своите вработени ги почасти со скапи автомобили и луксузни крстарења и летувања на Сејшелите и Бахамите. Во меѓувреме, Цакан стана и општински функционер во Бар па својата позиција ја користи да им помогне на другите.

Новаковиќ е сопственик на најголемиот ланец за спортска опрема во Црна Гора, а е познат како човек со големо срце и широки раце. Тоа најдобро го знаат сите што имале шанса да работат за него бидејќи тој на уникатен начин ја наградува нивната верност и добриот резултат, а за тоа пишуваа медиумите во регионот.

Човекот чијшто надимак е “Брат“, пред неколку години испрати четиринаесетмина свои вработени на крстарење на Бахамите и Сејшелите бидејќи, како што вели тој, тие го заслужиле тоа.

Друга група на вработени беше испратена на двонеделно крстарење на луксузен крузер по Медитеранот, а најдобрите добија потполно нови автомобили како подарок: два “голф 6“ и два “поло“. И тоа со фул каско осигурување!

Позади неговото име стојат и голем број на хуманитарни акции за кои не сака да зборува и да се фали. Откако минатата година стана претседател на советот на општина Бар, сите 11 плати кои ги заработил таму (околу 13.750 евра) ги донираше во добротворни цели.

Чувам признаници, но не би сакал да ви ги кажам имињата на луѓето и организациите на кои им беше потребна помош. Се одреков и од службен телефон и трошоци за репрезентација. Каде и да патувам, го правам тоа на сопствен трошок, изјави Новаковиќ за српски Blic.

Во Бар го почитуваат и затоа што влијаел да се запре продажбата на “Luke Bar” на полски инвеститори бидејќи жителите на општината оцениле дека тоа ќе биде штетно врз нивниот град. Е, кога сите други на негово место така би размислувале, каде би ни бил крајот!

Се зборува и дека Цакан на еден свој вработен кој со години собирал пари за карта во Бразил му овозможил да го гледа финалето на Светското првенство и како на вработени во неговата матична стоматолошка ординација им платил патување на крузер бидејќи бил задоволен од нивната услуга и професионалност.

Секоја чест! Тој е доказ дека се’ уште постојат добри луѓе кои знаат да подадат рака и во време на слава.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -