fbpx
3 C
Skopje

Ова е вистинско богатство: Овој човек има 39 жени, 94 деца и 33 внуци, со сите живее во куќа на 4 спрата

АКТУЕЛНО

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Зион Чан е најбогатиот човек на светот со 39 жени, 94 деца и 33 внуци со кои живее во куќа на 4 спрата, па овој Индиец е моментално глава на најголемото семејство на светот.

Најголемото индиско семејство се состои од 39 жени, 94 деца, 14 снаи и 33 внуци, на чело со најбогатиот човек Зион Чан, во селото Бактванг во индијската држава Мизорама.

Во 4 катна палата која има дури 100 соби живеат четири генерации, а бројноста на семејството сè уште не е конечно. Имено, Чан тврди дека не е исклучено уште некое проширување на семејството, бидејќи како што вели тој, не сака да пропушти ниту една прилика за брак.

Жените ги делат спалните соби, а за секоја од нив да добие можност ноќта да ја помине со својот сопруг постои распоред, најмладите жени се сместени поблиску до спалната соба на мажот, додека постарите нешто подалеку во куќата.

Фото

“Ние остануваме со Зион, бидејќи тој е најважната личност во семејството, а покрај тоа и најзгодниот маж во селото”, објаснува Ринкмини (35), една од жените на Чан.

Слога, почитување и љубов владеат во семејството на Чан, чија организација е налик на војна – жените заедно ги подготвуваат оброците под команда на најстарата, Затианга. Да се нахрани толку големо семејство не е лесно, па дневно се подготвуваат околу 70 килограми месо и 50 килограми ориз. Еден од синовите на Зион инсистираше дека неговиот татко сака да ги ожени сиромашните жени од селото за да се грижи за нив. Се чувствувам како божји миленик, бидејќи ми даде толку многу деца за кои се грижам”.

Господинот Чан е и лидер на христијанската секта каде на мажот му е дозволено да има жени онолку колку што сака. Во текот на една година Зион ожени дури десет жени, а нагласи дека поради проширување на својата “секта” планира да оди во Америка за повторно да се ожени.

Извор: Точка

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Загубивме уште еден доктор: ТАЖНА ВЕСТ – нека почива во мир

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук информира дека уште еден доктор го загубил животот како последица Ковид-19. Уште една жртва доктор. Нека почива...

Пристигнува нов коронавирус: Драматично предупредување на научничката која го откри Ковид-19

Кинеската научничка Си Џенгли од Институтот за вирологија во Вухан, предупреди дека во области на југот и југоистокот на Кина, популацијата на лилјаци носат...

КОНЕЧНО Заев се огласи за потегот на Бранко Црвенковски: Ќе имаме избори во април, секој може да даде свои понуди

Не му се лутам на Црвенковски за реакцијата, напротив тој треба да биде активен, рече премиерот Зоран Заев во гостување на радио емисијата „Стадион“...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...
- Advertisement -