fbpx
-5.6 C
Skopje

Ова ќе им се допадне: Карантин во Македонија за оние кои се враќаат од одмор, нема да има

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Од Министерството за здравство велат дека засега нема изолација за граѓаните кои се враќаат од одмор и престој во друга држава, но ситуацијата се следи.

Здравствените власти засега не размислуваат за воведување карантин за граѓаните кои се враќаат од одмор, но ја следат состојбата и ќе постапат зависно од епидемиолошката состојба во земјата и регионот.

Србија, пак, во понеделник треба да донесе одлука дали нејзините граѓани кои се враќаат од одмор, ќе мора да одат во изолација. Оттаму доаѓаат информации дека ваква мерка може да биде преземена за туристите кои се враќаат од Црна Гора, но не се изземаат и другите земји од регионот и земјава, бидејќи бројот на новозаразени со ковид-19 во сите земји расте.

Од нашето Министерството за здравство велат дека засега нема изолација за граѓаните кои се враќаат од одмор и престој во друга држава.

– Комисијата за заразни болести континуирано ја следи состојбата како во државата, така и во регионот и околните земји и постапува во зависност од развојот на епидемиолошката состојба – објаснуваат од Министерството за здравство.

Неколку илјади граѓани од земјава деновиве се одмораат во странство. Најголем дел од нив, според податоците на туристичките агенции, се во Албанија, потоа во Турција и во Египет. Овие дестинации за граѓаните се најевтини бидејќи покрај другото за патување во нив не се бараат ПЦР тестови за ковид-19, но и цените и услугите се по мерка на нашите сограѓани.

– Ако во изминатиот период над 400.000 македонски граѓани се одмораа во Грција, годинава високи се бројките на граѓани кои се преориентираа кон Албанија. Моите податоци говорат дека 70 отсто од странците што летуваат во Албанија се туристи од земјава. Слободен пристап до море има и во Турција каде што годинава има повеќе туристи. Само 2.000 туристи заминаа со чартер летовите кои беа организирани, а има и агенции кои ги превезуваат со автобуси. Ваквата промена на интересот на нашите граѓани имаме бидејќи Грција како членка на Европската Унија и Шенген зоната ги затвори вратите за земјите кои се на црната листа меѓу кои и нашата – вели Дончо Нацевски од „Арботравел“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -