fbpx
21.8 C
Skopje

Ова се момците од 327 милиони чии играчи веќе преминаа во Реал, Манчестер Јунајтед, Интер, Ливерпул…

АКТУЕЛНО

Летниот преоден рок почнува на 1. септември, но ситуацијата со трансфер лудилото веќе одамна започна. Веќе со години е правило да фудбалските клубови, посебно оние најголемите, веднаш по завршувањето на сезоната да тргнат во договарање на засилувања за следната година, а оваа година ситуацијата додатно е комплицирана поради фактот дека Светското првенство е пред вратите па доста играчи сакаат да имаат решена ситуација со клубовите пред да тргнат на натпреварите.

Поради тоа не е чудно што од ден на ден доаѓаат вести за веќе “завршени“ трансфери. Ние погледнавме што е до сега службено објавено од страна на клубовите и дојдовме до интересни момци вредни 327 милиони евра! По две засилувања веќе донесоа Ливерпул, Манчестер Јунајтед и Интер, а тука се и новите играчи на Реал, Јувентус, Лестер и Баерн. Напоменуваме дека во изборот не влегоа оние играчи иј потпис уште официјално не е објавен.
На голот како чувар на мрежата се наоѓа 25 годишниот Матиа перин кој Јувентус го избра за наследник на Џанлуиџи Буфон а кој е платен 12 милиони евра.

Интересна е одбранбената линија – Тука се наоѓаат играчи на Интер кои тие ги донесоа бесплатно, Де Вриј и Асамоах, десно е новата млада надеж на Жозе Мурињо, Далот, а тука е и бившиот играч на Јунајтед Џони Еванс.

Во средниот ред имаме три неуморни играчи. Фабињо и Кеита кои се нови играчи на Ливерпул, а Фред Манчестер Јунајтед. Што се однесува до нападот, тука се тројцата млади Јужноамериканци – 17 годишниот Винициус и Паулињо и три години постариот Мартинез. А трансфер лудилото тек треба да почне…

ФОТО

 

 

Mattia Perin (Genoa – Juventus; 12 milijuna eura; vrijednost 16 milijuna*)

Diogo Dalot (Porto – Manchester United; 22 milijuna eura; vrijednost 7 milijuna)
Stefan de Vrij (Lazio – Inter; slobodan igrač; vrijednost 40 milijuna)
Jonny Evans (WBA – Leicester: 4 milijuna eura; vrijednost 15 milijuna)
Kwadwo Asamoah (Juventus – Inter; slobodan igrač; vrijednost 14 milijuna

ФОТО

 

 

Fabinho (Monaco – Liverpool; 45 milijuna eura; vrijednost 45 milijuna)
Naby Keita (Leipzig – Liverpool; 60 milijuna eura; vrijednost 65 milijuna)
Fred (Šahtar – Manchester United; 59 milijuna eura; vrijednost 32 milijuna)

 

 

Paulinho (Vasco de Gama – Bayer Leverkusen; 26,4 milijuna eura; vrijednost 25 milijuna)
Vinicius Junior (Flamengo – Real Madrid; 35 milijuna eura; vrijednost 45 milijuna)
Lautaro Martinez (Racing Club – Inter; 25 milijuna eura; vrijednost 23 milijuna)

Вредноста е преземена од страната на Трансфермаркетот

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -