fbpx
-6 C
Skopje

Овесни палачинки

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Состојки:

 • 1 чаша овесни трици
 • 1 лажица мелено ленено семе
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • ¼ лажичка морска сол
 • ¼ лажичка цимет
 • 1 банана
 • ¾ чаша растително млеко по избор
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • кокосово масло
  Прелив:
 • 2 чаши замрзнати или свежи боровинки
 • 3 лажици кафеав шеќер
 • 1 лимон (исцеден сок)
 • ½ лажичка екстракт од ванила
 • ¼ лажичка мелено морско оревче
 • 1 лажичка пченкарно нишесте

Начин на приготвување:

1. Во сад измешајте ги овесното брашно, лененото семе, прашокот за пециво, морската сол и циметот.
2. Во блендер измешајте ги бананата, млекото и ванилата.
3. Измешајте „мокрите“ и сувите состојки.
4. Во тава ставете малку кокосово масло и откако се загрее ставете ¼ чаша од смесата. Кога ќе се појават меурчиња, можете да ја превртите палачинката на другата страна. По 1-2 минути, палачинка ќе биде готова.

Прелив:

Во тава измешајте ги боровинките, сокот од лимон и шеќерот. Во посебен сад измешајте го пченкарното нишесте со 1 литар вода. Кога смесата на шпоретот започне на врие, додадете го разреденото нишесте. Мешајте додека сосот се згусне, потоа тргнете го од шпоретот и сервирајте.
На здравје!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...

Ви излезе жицата од градниkот – немојте да ја фрлате, секоја жена треба да го знае овој трик

Ако носите градници со жица, сигурно некогаш сте биле негрвозни откако жицата ќе ви излезе од градникот. Иако некои дами често таа жица веднаш ја...

Променила само една навиkа и ослабела 20 килограми: Дру Баримор открила како ја довела линијата до совршенство

На 45 години може да се пофали со совршена фигура, но патот до совршена линија не бил воопшто лесен, како што признава и самата. „Како...

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...
- Advertisement -