fbpx
21.8 C
Skopje

Овие луѓе се магнет за комарци – не може да се спасат од нив

АКТУЕЛНО

Комарците се многу здодевни, тешко се фаќаат, лесно влегуваат во домовите, создаваат оток, црвенило и непријатно чешање.

Според едно истражување, четири групи луѓе се магнет за комарците во лето.

Тука спаѓаат трудниците биидејќи издишуваат повеќе диоксид, а жените кои се пред породување во последните месеци, повеќе привлекуваат комарци.

Тука се и луѓето кои вежбале или имале физичка активност, бидејќи комарците намирисуваат пот и влага.

Луѓето кои пијат алкохол се на листата, како и оние со крвна група нулта.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -