fbpx
-0.5 C
Skopje

Овие знаци ќе ви покажат дека сте бремена и пред да направите тест

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Секоја жена барем еден месец била во состојба да се праша дали е “тој” месец или пак станува збор за ПМС симптоми.

Кога станува збор за бременоста и да утврдите дали сте бремени треба да имате на ум дека трпението е најважно. Додека чекате може да го направите домашниот тест и да ги пратите знаците кои вашето тело ви ги дава.

Болки во градите. Градите се први кои даваат информација дека сте бремена. Освен тоа што се зголемуваат, болни се, чувствувате пецкање, исто така како знак може да ја забележите и промената на ореолот. Тој станува потемен како резултат на промена на хормоните.

Зачестено мокрење. Оваа појава се јавува во првите недели од бременоста. А трае и понатаму во текот на бременоста затоа што плодот го притиска мочниот меур и се јавува потребата од почесто мокрење.

Покачена телесна температура. Тоа се забележува особено во утринските часови, кога ќе се разбудите, а потоа паѓа, па пак се покачува.

Умор. Трудницата во првите четири месеци лесно се заморува, често е поспана и многу лесно може да се успие додека гледа телевизија, седи на каучот.

Поголема чувствителност на мириси. Новопечените трудници поинтензивно ги чувствуваат мирисите, и поголем дел од нив им мирисаат лошо. А дотогаш воопшто не им пречеле.

Надуеност. Овој симптом може да е присутен и при ПМС но, многу често е симптом и на бременост.

Цервикална слуз. Еден од првите знаци на бременост е промена на цервикалната слуз. Доколку таа е кремаста и потемна и по овулацијата тоа е добар знак дека треба да направите тест за бременост.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...

Заев: Градоначалниците да не ми изигравaaт локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено

Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како...
- Advertisement -