fbpx
11 C
Skopje

П. Колев: Добив уверување дека компликациите за добивање бугарско државјанство се решени

АКТУЕЛНО

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Членот на ИК на ГДУ и претседател во оставка на здружението „Македонско-Бугарско Пријателство“, Петар Колев преку својот facebook профил соопшти дека добил уверување од пратеници, кои се дел од владејачкото мнозинство во бугарскиот парламент дека компликациите за добивање на бугарско државјанство за кандидатите од Македонија, веќе се решени. Ви ја пренесуваме во целост информацијата објавена од Петар Колев:

„Почитувани пријатели, ми претставува задоволство да го споделам следново со вас.Имено, денеска во Софија имав серија средби во Собранието на Република Бугарија со наши пријатели пратеници од владеачкото мнозинство. Како претседател во оставка на Здружението за Македонско-Бугарско пријателство и член на ИК на ГДУ разговаравме за приоритетите на бугарското претседателство со ЕУ, веќе ратифицираниот договор за добрососедство, поддршката за членство на Македонија во НАТО и ЕУ, како и компликациите околу процедурата за добивање на државјанство на кандидати од Република. Македонија. Ја изразив нашата благодарност за подкрепата која ја добива Република Македонија за својата интеграција во ЕУ и НАТО. 
Недвосмислен е впечатокот дека договорот за добрососедстсво отвара нови перспективи во односите меѓу Скопје и Софија, кое резултира со безрезервна поддршка за наше членство во НАТО и ЕУ. Исто така, добив уверување дека компликациите и забавувањето во постапката за бугарско државјанство за кандидати од Македонија се веќе решени и граѓаните на Македонија кои одговараат на законските барања можат да бидат спокојни. Ја изразив својата благодарност за нивниот ангажман за надминување на овој момент и изразив оптимизам и верување од тоа што процесот е регулиран.

Со почит,
Петар Колев“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...
- Advertisement -