fbpx
6 C
Skopje

Па и Хрватска нека е бе, зошто да им плаќам 800 денари за сендвич

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Со доаѓањето на летото доаѓаат и оние „чудни“ цени кои угостителите секое лето знаат да ги стават.

Денес сите знаеме дека и во Дубровник може да се испие кафе по нормална цена, под услов да се тргнете од Страдун, се уште постојат и такви кои, после години и години иста приказна, суштински ќе ги потресат цените на одредени добра и услуги.

Токму таков е случајот во Туристичката населба Затон кај Задар, пишува 24 сата. За автомобил кој влегол во 13.20, а излегол во 19.49 наплатиле 250 куни (33 евра).

Високи се и цените на храната. Во Хвар парче пица чини 30 куни (4 евра), а за еден од најскапите хамбургери треба да извдоите 165 куни (22 евра или околу 1300 денари). На хварската плажа Боњ, порција компирчиња се продава за 6 евра, а сендвич чини 13 евра. Точено пиво, пак чини околу 4 евра.

На Хвар и за обично еспресо во кафуле се плаќа 2,5 евра, за шише вода околу 3 евра, а за топче сладолед 2 евра.

Сезоната почна, но проблемите останаа и во македонскиот бисер Охрид. Иако секоја година се зборува и пишува за тоа дека таксистите и угостителите речиси двојно ги зголемуваат цените за храна и пијалоци во своите локали за време на сезоната, и оваа година работите остануваат исти.

Па така во еден од познатите угостителски објекти во центарот на Охрид, чаша цеден потрокал достигнува цена од 160 денари, па граѓаните се револтирани и велат дека истото тоа вон сезоната го добиваат за дупло помала цена.

Минатата година исто на социјалните мрежи се ширеше фотографија на која се гледа дека чаша мохито во Охрид чинеше 390 денари.

Во продолжение ви ги даваме цените на овошјето и зеленчукот на грчките пазари какви што се во моментов.

Зеленчук:

Домати: 1,50 -2,00 Евра за килограм

Пиперки: 2,00 Евра за килограм

Краставици: 1,20 – 1,50 Евра за килограм

Кромид: 0,50 – 1,00 Евра за килограм

Компири: 0,50 – 1,30 Евра за килограм

Овошје:

Лубеница: 1,20 -1,50 Евра за килограм

Цреши: 3,00 -3,50 Евра за килограм

Круши: 2,00 -2,50 Евра за килограм

Јаболка: 1,00 -2,50 Евра за килограм

Банана: 1,00 -1,50 Евра за килограм

Грозје: 3,00 – 4,00 Евра за килограм

Извор: Прес 24

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -