fbpx
5 C
Skopje

Падна ЦСКА во Белград: Црвена Звезда „убиец“ на фаворити

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Во пеколот во белградска „Арена“ не преживуваат фаворитите во Евролигата. Црвена Звезда на свој терен откако претходно ги совлада Барселона, Макаби и Реал Мадрид вечерва и одржа кошаркарска лекција на ЦСКА Москва совладувајќи ја со 78-67 (27-14, 21-20, 16-22, 14-11).

За актуелниот шампион на Евролигата ова е трет пораз во досегашниот тек на сезоната, но втор во низа. Ниту Нандо де Коло, кој се врати по едномесечна пауза поради повреда, ниту Милош Теодосиќ, кој отсуствуваше поради хроничен умор, не можеа да му помогнат на индиспонираниот руски првак.

Уште од стартот на натпреварот, „црвено-белите“ наметнаа свој агресивен ритам на игра, проследен со 11 поени додека противникот сè уште немаше постигнато ниту еден. Кузмиќ ги блокираше очајните обиди на противникот за реализација и по првите десет минути, Звезда имаше огромни 13 поени предност. Во вториот период, само Воронцевич беше расположен за игра и успеа да намали на минус шест (38-32), но го одржа поради почетничките грешки на неговите соиграчи. На полувремето разликата одново стана двоцифрена (48-34). Третиот период беше реприза на вториот, Хајнс и Џексон се разиграа за ново намалување (62-56). Дури 32 минути му беа потребни на Нандо де Коло да ги постигне своите први поени што кажува за лошото шутерско расположение на шампионот. Во наредните три минути, ЦСКА брзо го исполни бонусот, многу отворени шутеви останаа без реализација што и овозможи на Звезда да го зачува водството сè до крајот.

Кузмиќ со 16 поени беше најефикасен кај Звезда, два помалку уфрли Симоновиќ, двоцифрен беше уште и Џенкинс со 11 поени. Кај ЦСКА Москва тоа беа Воронцевич со 21 поен и Џексон со 10 поени.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -