14 C
Skopje

Паѓа бројката на новозаболени според бројот на тестови:Венко штотуку ги соопшти најновите резултати

АКТУЕЛНО

Во последните 24 часа се направени 1665 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 34, Куманово 10, Штип 14, Прилеп 15, Тетово 3 Струга 13, Битола 4, Охрид 4
Гостивар 2, Крива Паланка 1, Радовиш 1, Крушево 1, Кочани 1, Пробиштип 2, Македонски Брод 1, Пехчево 1, Берово 2, Виница 3, Делчево 1, Свети Николе 2

Починат е еден пациент од Гостивар на возраст од 76 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациент од:

-Скопје 64, Куманово 74, Дебар 28, Штип 30, Прилеп 5, Тетово 48, Струга 9, Битола 6, Охрид 3, Кавадарци 20, Гостивар 36, Гевгелија 1, Струмица 4, Крива Паланка 6 Радовиш 1, Кочани 4, Пробиштип 1, Демир Хисар 2, Македонски Брод 3, Кратово 1, Свети Николе 9, Кичево 12 Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 149.934 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14455, бројката на оздравени пациенти е 11525, на починати е 604, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2326.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бројките се повторно страшни: За последните 24 часа од 1524 тестови, позитивни на Ковид-19 во земјата се дури 404 случаи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 172, Куманово 15, Дебар 4, Штип 8,...

Васко Ефтов: Што не можел да направи Дурловски, а го зборувал? – дали поради ова Дурло го врати мандатот?

Веќе втор носител, од вкупно шест носители на изборните листи на ВМРО ДПМНЕ, си поднесе оставка во последните два месеци. Вчера, носителот на изборната листа...

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најпопуларните политичари почина: Амди почивај во мир

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Фокус доби потврда од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат. Амди Бајрам пред само 6 дена...

Рекорди се нижат: Се апелира на почитување на мерките – над 983 луѓе биле казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (23/24.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци. Министерството за...
- Advertisement -