fbpx
-8 C
Skopje

Панчо Минов од ГРОМ побара Северна Македонија да се применува по влезот во ЕУ

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов, на денешната собраниска седница предложи уставниот амандман кој предвидува внатрешна употреба на името Република Северна Македонија да почне со примена по влезот на земјата во ЕУ и по финализирање на сите други поглавја од Договорот.

Минов порача за овој предлог да разговараат лидерите на власта и на опозицијата како би се постигнал национален консензус.

-Проблемот на Договорот е внатрешната употреба на терминот Република Северна Македонија. Тоа е многу голем влог. Предлагам членот за ерга омнес да не почне да се применува по 5 години од изгласување на уставните амандмани, туку дури по финализирање на сите поглавја и да биде условен со членството во ЕУ. Го предлагам ова до мојот лидер, претседателот на партијата ГРОМ, до мојата коалиција која ја предводи Христијан Мицкоски и до премиерот. Заедно да се усогласите и да излеземе пред парламентот – рече Минов.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на тоа реплицираше дека Договорот од Преспа не може да се менува.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -