fbpx
2 C
Skopje

Папата Франциск доби поклон ламборџини

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Папата Франциск доби необичен подарок – Ламборџини Хуракан. Портпаролката на Светата Столица, Грег Берк, објави фотографија на Твитер, која покажува како Папата го потпишува спортскиот автомобил, потег што најверојатно ќе ја зголеми неговата цена неколку пати. Моделот Хуракан, без потпис на Франциск, чини повеќе од 200.000 долари.

Сепак, автомобилот нема да остане во Ватикан, бидејќи идејата е да биде продаден на аукција, а парите да бидат искористени за неколку добротворни иницијативи.

Една од нив е изградбата на нови домови и цркви во дел од Ирак, каде што војниците на ИСИС го избркаа христијанското население. Другите две иницијативи се поврзани со помош на жртвите на трговијата со сексуални работници и разни развојни проекти во Африка.

Ова не е прва таква аукција. Во 2014 година, Ватикан продаде мотор Харли-Дејвидсон за 284.000 долари, што е 10 пати повеќе од нормалната цена. Јакна со иста марка, потпишана од Френсис, беше продадена за речиси 68.000. IPad, кој некогаш бил во сопственост на папата, пак беше продаден за над 30.000 долари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Хирург споредил рендгенсkи снимkи: Еве како изгледаат белите дробови кај здраво лице, пушач и пациент кој прележал Ковид-19

Доцентката на Тексашкиот универзитет, д-р Бенкхед-Кендал лекува пациенти со коронавирус од почетокот на пандемијата во март. „Белите дробови кај пациентите кои прележале коронавирус изгледаат...

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...
- Advertisement -