fbpx
-2 C
Skopje

Папата Франциско го моли светот: Оваа земја умира од глад, направете нешто!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Папата Францускио побара итна хуманитарна помош за луѓето од Јужен Судан кои гладуваат, нагласувајќи дека можеби милиони се осудени на смрт поради глад.

„Сега, повеќе од било кога претходно, треба да постои посветеност сите нешто да допринесат, не само да кажуваат“, изјави папата пред десетици илјади луѓе собрани на плоштадот Св.Петар во Ватикан.

Од 2013 година во Јужен Судан беснее граѓанска војна за која папата вели дека е братоубивачка.

Претседателот на Јужен Судан, Салва Кир, чија влада во понеделник прогласни состојба на глад, им вети на организациите помош за безбеден пристап до погодените граѓани.

Обединетите нации соопштуваат дека не можеле да пристапат до најлошо погодените подрачја од безбедносни причини.

Јужен Судан го зафати суша истата онаа која Сомалија ја зафати во состојба на масовна глад од 2011 година, а поради тоа животот поради глад го загубиле повеќе од 260.000 луѓе.

ОН денес соопшти дека во Јемен, Јужен Судан, Сомалија и Нигерија околу 1,4 милиони деца се на работ на смртта поради глад.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -