fbpx
1 C
Skopje

Парада на ретро автомобили во Делчево

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Уникатни ретро автомобили ќе го окупираат градот од источниот регион на Македонија, Делчево. Стотици делчевчани, но и граѓани од околните места, како и од соседна Бугарија ќе дојдат да ги видат старите, но блескави возила.

Организаторот на настанот, делчевскиот љубител и сопственик на 12 ретро автомобили, Лоренцо Трајановски, најави дека овој настан ќе се одржи на 24 март (сабота) во Делчево, а на истиот ќе има гости и од соседна Бугарија.

ФОТО

– Ова не е прв пат да правиме еден ваков настан. И минатата година истиот се одржа токму во Делчево, а јас како љубител на ретро автомобили ќе се потрудам да организирам не само оваа, туку и идните години и со тоа да придонесеме ова да стане традиција во нашиот град, вели Трајановски за Поглед и додава:

Од секогаш ги сакам постарите автомобили. Сопственик сум на 12 ретро автомобили, а имам желба и се надевам дека оваа година ќе бидам во можност да купам уште неколку, со тенденција да бидат 20 на следната парада на ретро автомобили.

ФОТО

Настанот ќе се одржи во градот Делчево, со почеток од 10:00 часот, а веднаш после парадата ќе се одржи и коктел во природа, на кој што ќе бидат поканети сите учесници и љубители на ретро автомобили.

Организаторот Лоренцо Трајановски очекува повеќе од 60 ретро автомобили да имаат свое учество на овој настан.

ФОТО

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -