fbpx
6.8 C
Skopje

Parlay систем за обложување

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Ова е систем кој се игра со позитивна прогресија и е одличен за почеток, бидејќи нема потреба од голема банка и ризикот е доста мал.

Системот е исто така едноставен и не бара некои посебни комплицирани калкулации. Суштината на овој систем е целата добивка да се реинвестира, односно добивката од едно обложување служи како влог за другото, додека добивката од тоа другото служи за влог на третото итн. Играчот сам си ја одредува вредноста на својата банка, почетниот влог и лимитот, односно добивката се спрема во банка и почнува нов круг со почетен влог.

Вкупниот коефициент на тикетот не треба да биде помал од 2, а на тикетот може да имате еден, два или три натпревари. Повеќе од три не би требало да ставате, бидејќи ризикот значајно се наголемува. Однсно тоа значи дека шансите за да промашите одреден натпревар се големи.

Овој систем ќе го прикажеме на еден пример. Погледенете!

Износ на банката: 200 евра

Почетен влог: 1 евро

Коефициент: 2

Првиот круг се состои од низа од 4 обложувања (низата може да си ја поставите по желба, 3, 5 или 6 итн.)

Прв тикет:

Влог: 1 евро

Вкупен коефициент: 2

Доколку тикетот е добитен: Профит = 1 евро

Втор тикет:

Влог: 2 евра (почетниот влог од 1 евро + добивката 1 евро)

Вкупен коефициент: 2

Доколку тикетот е добитен: Профит = 4 евра

Трет тикет:

Влог: 4 евра (влогот од претходниот тикет 2 евра + добивката 2 евра)

Вкупен коефициент: 2

Доколку тикетот е добитен: Профит = 8 евра

Четврт тикет:

Влог: 8 евра: (влогот од претходниот тикет 4 евра + добивката 4 евра)

Вкупен коефициент: 2

Доколку тикетот е добитен: Профит = 16 евра

Погодени се 4 тикети по ред и кругот се затвара.

Вкупно остварен профит: 15 евра.

Што ќе се случи кога тикетот ќе биде промашен?

Кога тикетот ќе биде промашен се враќате на почетокот од низата, односно почнувате со влог од 1 евро. Значи ако „паднете“ на било кој тикет во низата се губи само почетниот влог од 1 евро.

Зар не изгледа сето ова супер ?

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...

Цеца не можеше да се воздржи: Внукот Жељко ја доведе до солзи

Хит на Интернет... Светлана Цеца Ражнатовиќ секој слободен момент го поминува со внукот Жељко и ужива со него, а што прават и како се забавуваат...

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...
- Advertisement -