fbpx
-3 C
Skopje

Патријарх Неофит: Треба да ја прифатиме подадената рака од Македонија

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

„Треба да ја прифатиме, подадената рака од Македонија“- рече патријархот на Бугарската Православна Црква, Неофит, во одговор на прашање поставено од бугарската информативна агенција БГНЕС. „Тоа е најмалото нешто, што можеме да го направиме, бидејќи тие се наши браќа, наш народ. Ќе се потрудиме да го зачуваме нашето единство“- изјави бугарскиот патријарх Неофит пред да влезе во зградата на бугарскиот Свети Синод.
Патријархот и  митрополитите се собраа за да го разгледаат писмото на Македонската православна црква – Охридска архиепископија / МПЦ-ОА / од 9 ноември. Во него таа моли да биде признаена како независна црква, а исто така сака Бугарската православна црква да стане нејзина Црква-Мајка. Пред зградата на Синодот и покрај ладното време и дождот бројни граѓани се собраа утрово на тивко бдеење во поддршка на барањето на МПЦ-ОА. Истакнати јавни личности, новинари, научници, претставници на големи македонски родови како Миладиновци и Дрангови, Шапкареви, Прличеви и Развигорови веќе ја објавија својата поддршка за барањето на МПЦ. Според нив Бугарската патријаршија има основ да ја нагласи историската вистина за потеклото на обновената Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, и нејзиното егзархиско наследство.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...

Ви излезе жицата од градниkот – немојте да ја фрлате, секоја жена треба да го знае овој трик

Ако носите градници со жица, сигурно некогаш сте биле негрвозни откако жицата ќе ви излезе од градникот. Иако некои дами често таа жица веднаш ја...

Променила само една навиkа и ослабела 20 килограми: Дру Баримор открила како ја довела линијата до совршенство

На 45 години може да се пофали со совршена фигура, но патот до совршена линија не бил воопшто лесен, како што признава и самата. „Како...

Северина во чест на новиот претседател на САД: Слиkи кои kренаа голема прашина

Од денес САД имаат нов претседател – Џо Бајден. Последниот ден на Доналд и Меланија Трамп во Белата куќа истече и сега во неа...
- Advertisement -