22 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Јанушев во Делчево пречекан со транспарент: Не за насилство врз жените, не за Игор Јанушев

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Игор Јанушев денеска беше во посета на Делчево. Членови и симпатизери на СДСМ споделија фотографија од транспарент на кој пишува:...

Браната Речани како дел од хидросистемот „Оризарска река“ ќе придонесе за навремено и квалитетно снабдување со вода на 1/3 од земјоделските површини во кочанско

Низ целата држава забрзано се градат крупни капитални проекти од витално значење за граѓаните и државата. Браната Речани како дел од хидросистемот „Оризарска река“ ќе...

Пендаровски одлучи – ќе прогласи нови 14 дена вонредна состојба

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во изјава за медиумите рече

Јавноста е веќе информирана дека бројот на новозаболени и починати почна да расте последните денови. Точно е дека во најголемиот број од општините ситуацијата е стабилна, но за некои општини има загриженост. Спасовски го образложи барањето на Владата

Имајќи ги предвид овие ќе донесам одлука за прогласување на нови 14 дена вонредна состојба која ќе започне да тече од утре. Одлуката е поврзана исклучиво да и се помогне на Владата и институциите за да се справи со здравствените и економските ефекти од пандемијата и нема никаква поврзаност со датумот за изборниот ден.

Сакам да упатам порака до граѓаните, Владата и лидерите на политичките партии:

Сакам да им се заблагодарам затоа што веќе трет месец крајно дисципилинирано ги почитуваат препораките за заштита на здравјето на граѓаните. Сакам да упатам и порака да не се опуштаме бидејќи мораме да останеме совесни до самиот крај на оваа битка.

До Владата: Не смее да се враќаат рестриктивните мерки на целата територија на државата. Неказнувањето на оние кои не ги почитуваат законите не смее да се дозволи.

До политичките лидери: Државата нема Собрание, постои техничка Влада која има лимитирани услови, ситуацијата е пресериозна, мора да се договорат за датум за следни парламентарни избори за да се добијат институции со полн капацитет и политички легитимитет. Државата не смее да продолжи да функционира на овој начин.

ВО ЖИВО: Изјава по одржаната седница на Советот за безбедност

ВO ЖИВО: Изјава по одржаната седница на Советот за безбедност

Posted by Stevo Pendarovski on Saturday, May 30, 2020

 

Latest Posts

Јанушев во Делчево пречекан со транспарент: Не за насилство врз жените, не за Игор Јанушев

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Игор Јанушев денеска беше во посета на Делчево. Членови и симпатизери на СДСМ споделија фотографија од транспарент на кој пишува:...

Браната Речани како дел од хидросистемот „Оризарска река“ ќе придонесе за навремено и квалитетно снабдување со вода на 1/3 од земјоделските површини во кочанско

Низ целата држава забрзано се градат крупни капитални проекти од витално значење за граѓаните и државата. Браната Речани како дел од хидросистемот „Оризарска река“ ќе...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.