fbpx
-1 C
Skopje

Пендаровски во моментов се обраќа до нацијата: По состанокот на советот за безбедност одлучивме дека не е потребно прогласување вонредна состојба или кризна состојба на целата држава

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Трета седница на советот: На почетокот го повикавме министерот за здравство Венко Филипче да реферира за најновата ситуација и вестите се позитивни во тој дел. Ја опфати целата ситуација, не само на подрачјата на Центар Жупа и Дебар. Заклучокот за таму каде што има кризна состојба е дека има извонредна соработка на терен меѓу институциите, како и со локалната самоуправа.

Заклучокот на советот за безбедност во она што го изнесе министерот за здравство за ширење на болеста, е дека поставеноста на држават во овој момент е адекватна, а за тоа зборуваат и коментарите на СЗО кој тврдат дека ние сме држава која најдоследно ги имплементира мерките кои се дадени од нив.

Ако заклучокот е на советот, ако има потреба, можеме да препорачаме на владата и да прогласи кризна состојба и во други општини освен во овие две. Општ беше заклучокот дека не е потребно со голо декларирање на некакви состојби, какви што се вонредни или кризна состојба на целата држава. Од две причини не треба да избрзуваме: Прва е – нема потреба, сите надлежни институции деноноќно реагираат, второ јасно е дека кризата ќе трае, нема да замине за недела или две, по овој повод ќе упатам апел до граѓаните да ги почитуваат стрикно сите мерки кои се предложени и кои се достапни до сите нив преку средствата за јавно информирање. Тоа е потврдено насегде околу светот дека е најдобриот начин за да се избориме против ширењето на болеста. Упатувам апел до нашите државјани кои работат во другите држави, а над 150 се зафатени со овој вирус, без голема потреба да не се враќаат тука бидејќи ситуацијата е таква каква што е. Секој трансфер може да ги донесе да бидат во контакт со лица кои го носат со себе овој вирус, а тоа носи ризик и за негово ширење.

Пендаровски исткана дека ќе се состануваат секојдневно, во цела функција е кризниот штаб, оперативниот комитет за управување со кризи, но и советот за безбедност кое препорачува мерки до владата.

Од она што го слушнав од премиерот Спасовски, вечерва владата ќе одржи итна седница со која ќе донесат нови мерки.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -