fbpx
5 C
Skopje

Пенс: Трамп ќе ја добие и битката за Врховниот суд

АКТУЕЛНО

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Американскиот потпретседател Мајк Пенс  во саботата со предупредување до своите демократски противници против опструирањето во Конгресот со цел да го спречат потврдувањето на кандидатот на претседателот на САД Доналд Трамп за испразнетото место во Врховниот суд, за што Пенс даде јасно до знаење дека шефот на државата во секој случај ќе победи.

Инаку, Горсач, кандидатот предложен од страна на новоизбраниот американски претседател Трамп, е заговорник на смртната казна и жесток поборник на конзервативната Америка, особено за прашањата врзани за семејството, религијата и абортусот.

„Бидете сигурни, ќе работиме со челниците на Сенатот за судијата Горсач да добие потврда за својата номинација, на овој или на оној начин. Тоа место не ѝ припаѓа ниту на една партија,идеологија или интересна група“,порача потпретседателот Пенс.

Потпретседателот истакна дека Горсач е подготвен да се сретне и да разговара со сите 100 сенатори, а веќе тоа го сторил со 12 од нив.

Со оглед на фактот дека мнозинството на Републиканската партија е од 52 сенатора, републиканците во тој случај ќе мора да придобијат барем осум сенатори од Демократската партија. Ако евентуално, пак, се случи блокада на изборот на Горсач, републиканците би можеле да ги променат правилата според коишто простото мнозинство би било доволно за потврда.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...
- Advertisement -