fbpx
9 C
Skopje

Пензионираниот вицеадмирал Харворд нов советник за национална безбедност на претседателот Трамп?!

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Поранешниот командант на специјалните сили на воената морнарица вицеадмиралот Роберт Харворд, е човекот за кого се зборува дека ќе ја превземе функцијата советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп.

Ова се неофицијални информации, а засега не се знае дали Роберт Харворд ја прифатил понудата. Тој во периодот од 2011 до 2013 година беше заменик на челникот на Централната команда (CENTCOM) на вооружените сили на САД, а до тоа време долг период служел во специјалните сили на морнарицата, војувал во Авганистан и во Ирак.

Пензионираниот генерал Дејвид Петреус и Кит Келог се имињата чии се спомнувани како претенденти и можни функционери на таа позиција, додека Кит Келог во моментов ја извршува функцијата помошник за национална безбедност.

Пензионираниот генерал Петреус се смета за еден од најистакнатите американски воени стратези во последниот период, но тој мораше да отстапи од функцијата поради скандалот околу неговата вонбрачна врска со новинарка која пишувала негова биографија а притоа ѝ откривал одредени детали.

Позицијата на советникот за национална безбедност е испразнета од понеделникот, кога пензионираниот генерал–потполковник Мајкл Флин ја презема одговорноста за тоа нецелосно ги информирал првите државни личности за телефонските контакти со рускиот амбасадор во Вашингтон. Тоа е првата оставка на член на администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -