fbpx
-2 C
Skopje

Пет мистериозни цивилизации кој и ден денеска ги интригираат научниците

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Во историјата, бројни цивилизации се распаднале, а повеќето случаеви причините за тоа се познати. Сепак има и од оние кој и покрај бројните причини, во наследство ни оставиле и мистерија за своето исчезнување.

1. Majанска цивилизација

Мајанската цивилизација била една од најнапредните во претколумбовска Америка. Прикажани се неколку теории за тоа што всушност се случило. Некој историчари тврдат дека станува збор за голема суша, влошени услови во шумата и ерозија на калта. Има пак и сознанија дека една од прилините за згаснувањето на оваа цивилиазија е тешка епидемија. Меѓутоа иако нивната цивилизација се распаднала, јазикот и културата сеуште се одржуват, се проценува дека околу седум милиони жители има од овој народ кој живее на полуостровот Јукатан.

2. Анасази

Анасазите се населувале во југозападниот дел на денешен САД. Во текот на 12 и 13 век изградиле спектакуларно живеалиште во стрмни и многубројни кањони и во брзо време исчезнале. Сепак се пронајдени траги од канибализам и масакар, како и докази за сечење на шумата, се укажува на природен колапс на цивилизацијата.

3. Олмеци

Олмеците се населувале во тропските низини во јужниот и средишен дел на Мексико. Познати се по тоа што го ствториле првото писмо во Америка, го развиле календарот, граделе пирамиди. Исчезнале околу 400 години пред нашата ера, најверојатно поради ерупција на вулканите.

4. Набатејци

Набатејскиот сојуз на номадски племиња во северозападна Арабија, се најпознати како градители на легендарниот град Петро. Од почетокот на четвртиот век кон новата ера оствариле значајна економска и политчка сила. Биле познати по одличен ситем за наводнување. Една од најверојатните прилин за исчезнувањето е поради падот на зградите кој ги граделе и кој им бил основен приход за живот.

5. Кмерско царство

Кмерското царство е создадено во 802 година во кралството Ченла, на местото на денешна Камбоџа. Најпознат е по Ангкор кој паднал во 1341 година. Пропаст на царството во главно се темели на иванзијата  и политички нестабилности.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -