fbpx
9 C
Skopje

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕТЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Коронавирусот се прошири во повеќе од 170 држави ширум светот и паралелно со тоа се шират и митов.

Досега заразени се повеќе од 435.000, излечени се повеќе од 111.000, а починаа речиси 20.000 луѓе.

Маските не се така корисни

Иако сѐ повеќе луѓе носат маски, нема многу докази за тоа колку маските навистина штитат од вирусот.

Тоа е така бидејќи не ги покриваат очите, лабави се и не можат да се носат подолг период, па треба често да се менуваат.

Светската здравствена организација даде неколку совети кога станува збор за заштита од коронавирусот:

-Со марамче покриете ги устата и носот кога кивате

-Фрлете го веднаш марамчето во канта за отпадоци

-Потоа измијте ги рацете со сапун (тоа треба често да се прави)

-Држете се подалеку од луѓе кои кашлаат или киваат (најмалку еден метар)

Тоа што не треба да се прави е да се прави „гаргара“ со средства за чистење на грлото и да се полни носот со солена вода.

Ништо од тоа нема да ви помогне од коронавирусот.

Вирусот не може да се добие од животни

Не постојат докази дека играјќи со куче или маче може да се заразите со новиот вирус.

Тоа не значи дека веднаш по играњето со животно не треба веднаш да ги измиете рацете со сапун и топла вода. Дури и слатките пудли можат да пренесат бактерии како што е ешерихија коли или салмонела.

Научниците сметаат дека новиот облик на коронавирусот потекнува од пазар во кинескиот град Вухан, а изворот е некое диво животно. Но тоа не значи дека сите животни во вашата околина се опасни и шират вируси.

Ретко е убиец

Поголемиот дел од заразените ќе почувствуваат благи симптми (кашлање и висока температура) и брзо ќе оздрават, сметаат експертите.

Меѓутоа, некои сериозно заболуваат (воспаление на белите дробови, проблеми со дишењето).

Сепак, и грипот кој кружи секоја година исто така убива луѓе.

-Ризикот е мал во споредба со сезонскиот грип, вели професорот Џонатан Бол од Универтитетот во Нотингем, додавајќи дека личната хигиена секогаш е вид на заштита.

Нема лек

Сѐ уште нема вакцина за новиот вирус, а на него не делуваат сите антибиотици, а поголемиот дел од луѓето сами закрепнаа.

Научниците работат на вакцина, но таа прво треба да помине низа на тестирања, така што нема за скоро да биде во комерцијална употреба.

Иако вирусот може да се добие од кој било, најранливи се старите и луѓето со здравствени проблеми како астма, срцеви болести, рак и дијабетес.

Бројот на заразени во светот расте, но исто така, и бројот на оние кои закрепнуваат без последици.

Безбедно е да се јаде кинеска храна

Нема причина да се избегнува кинеската храна. Коронавирусот може долго да преживее на надворешните површини и затоа треба често да се дезинфицираат сите површени.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -