fbpx
-1 C
Skopje

Петар Богојески повторно со различен став од партискиот – или можеби ова ќе биде ставот на ДПМНЕ?

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Петар Богојески, реформаторот во време на Груевски, кој излегуваше на прес конференции и остро го напаѓаше тогашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски, подоцна, по повлекувањето на Груевски и доаѓањето на Христијан Мицкоски за нов лидер на партијата, речиси преку ноќ, тој и неговите “реформски” истомисленици беа кооптирани во структурите на партијата.

Така Богојески го доби местото Заменик Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Но од самиот почеток, во неговите јавни настапи, Богојески како да тера некоја своја агенда, поинаква од актуелните ставови на партијата. Такаов барем впечаток се добива, иако тој невешто се обидува да го негира тоа.

На 2. Август, по немилите сцени на Мечкин Камен, Богојески во својата реторика беше на иста страна со актуелната власт, на што многумина од десницата му забалежаа.

Синоќа тој на својата фан страна објави фотографија со коментар: НАТО ИЛИ СДСМ. И повторно, во коментари беше остро нападнат од приврзаниците на десницата, чиј што формален припадник е и тој, но и од оние кои не го поддржуваат референдумот.

На страна фактот што официјалниот став на ВМРО-ДПМНЕ е дека за тоа како ќе го повикаат членството да гласа и дали воопшто ќе го повикаат, или ќе се одлучат за бојкот, ќе кажат на десетти септември.

П.П.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -