fbpx
-1 C
Skopje

Петар Колев: Бунева е светлината која блеска од жарот наречен „слобода или смрт“

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Денеска се навршуваат 89 години од херојската саможртва на македонската Шарлот Корде. Денеска завршија 89 години од убиството врз српскиот обвинител В. Прелиќ од страна на Мара Бунева по што таа се самоубила.

На 13 јануари 1928 година Мара Бунева во центарот на Скопје, го застрелува В. Прелиќ – српски службеник и обвинител во процесот против Македонската младинска тајна револуционерна организација од 1927 година кој претходно е осуден на смрт од организацијата. По убиството, Бунева го прави најголемиот грев во христијанството и се застрелува за организацијата.

„Мара Бунева е тетовчанката со лавовско срце, која пред 89 години го казни српскиот тиран полковник Прелич за маките кои ги трпеа младите македонски интелектуалци од студентскиот процес. Нивната вина била што сакале Свободна и Независима Македонија. Чкатров, Ѓузелов, Шопов, Андреев и другите од процесот преживеале нечовечки маки, а како што судбината знае да биде иронична, во тешки маки, после два дена од изтрелите крај Вардар умрел и нивниот џелат Прелич. Бунева е светлината која блеска од оној жар наречен СВОБОДА ИЛИ СМЪРТ која од кејот на Вардар ќе се пресели во срцето на секој ВМРО-вец. Затоа и до денеска нејзината смелост и саможртва се памети и одбележува од Охрид до Црното море, секаде каде што е жива идејата на ВМРО. Богослужбата за помен на Мара Бунева ќе се одржи во црквата Св. Димитрија – Скопје, со почеток во 12:00 часот. Навистина е жално што во проектот Скопје 2014 се најде место за споменици на Цар Душан, Прометеј и други, а Мара Бунева остана заборавена“, изјави за „Поглед.мк“, претседателот на МБП, Петар Колев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -