fbpx
1 C
Skopje

Петар Колев: Името не е сопственост на дедо ви!

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Средивте се во државата па решивте да го решавате името!? Навистина сум изненаден од тоа што во последен период некој ни го пласира проблемот со името на државата како основен и суштински, кој ако не го решиме сега не знам што ќе се случело. Господа, особено вие од власта успеавте да решите се во државата и решивте да се зафатите со името? Каков популизам какво политичко лутање? Што направивме со правдата за сите? Гледам во Идризово нема место, сте објавиле иницијатива за амнестија или ќе сте разпишувале тендер за ново крило да се изгради? Гледа оној бројачот на триумфалната порта се уби од броење, се чуди нашиот министер за финансии каде да ги преразпредели вратените средства.

 

О, заборавив, министерот за финансии се обидува да не убеди дека е супер идејата да ги казниме образованите и квалифицирани луѓе во земјата, кои добиваат над 1000 евра плата со по уште 8% данок. А ќе пукневте од плачење дека децата ни избегале во странство. Па ќе избегаат, со ова ѓи вреѓате, понижувате и провоцирате и тие лекари, инжинери и други специалисти што останале во Македонија да фаќаат патот одовде. За ваква авантура, во Европа кон која сакате да не приближите, министерот си фрла оставка и фаќа џенем да се скрие некаде да не го малтретираат новинарите, но нели животот дојде, па нема новинар што да го праша кој го посоветува да направи таква глупост? Гледам и минималната плата ни летна во небото, затоа г-дин Рашковски ни одржа лекција за домашни финансии и фамилиарен буџет. Значи како што ни кажа господинот, ако не платиме радиодуфузна и ако наместо 3 пиеме по 1 пиво и не порачуваме ќебапчиња за неколку стотици години и ние како Германците ќе можеме да си купиме нов Голф а не како што е сега стар 20 години, возен од некоја баба во Германија. Гледам и еден куп мерки имплементиравте во образованието. Да, ја отфрливте таа глупост со екстерните и други мајмунџилуци на вашите предходници, ама не ни кажавте што правиме од тука натаму? Гледам и здравството лета, ама како магарето ниско. Тоа болници средени, специалисти лекари колку сакаш. Да, знам дека сето ова не се решава за неколку месеци, но пак и проблем кој е стар колку нашата држава не можете да го решите за толку краток период.

 

Дајте бре луѓе да си го исчистиме и средиме дворот прво, после ќе ги решаваме проблемите со комшиите. А и впрочем името не е сопственост на дедо ви па да си експериментирате со него. Нели сте демократи, нели се боревме за демократија сите заедно и го срушивме режимот. Затоа мислам дека нема по демократско решение за тој проблем од референдум. Нека си решат граѓаните на Македонија како да им се вика државата. Не ми излегувајте со евтините финти дека народот не разбирал од дипломатија и можел да донесе емоционално и грешно решение. Тој истиот народ ве гласа вас на избори. Како кога треба да ве облече во власт и да ве седне на меките фотелички знае како да гласа, а сега кога станува збор за името на државата ќе згрешел. Ова ми изгледа како онаа “СТАНИ КУРТО ДА СЕДНЕ МУРТО”. На едниот му намигна Барак Обама, а Трамп ќе се препнеше во друѓиот. Доста се шетавте по светот, прибирајте се дома. Засукувајте ракави и почнувајте со работа. Иначе нема да трае долго вашата идилија, на народот му доаѓа преку глава, но нема со кој да ве смени.

 

Пишува: Петар Колев

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -