fbpx
8 C
Skopje

Петар Колев: Собранието е премногу скапа гласачка машина – над седум милиони евра одат само за плати на пратениците

АКТУЕЛНО

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Главен и основен приоритет во програмата на Граѓанско-демократската унија (ГДУ) е реформа на администрацијата и промена на политичкиот систем во целина со единствена цел – намалување на јавните трошоци и пренамена на средствата за вложувања во образованието и здравството. Тоа денеска од Охрид го порача лидерот ГДУ Петар Колев.

Според Колев, реформите треба да почнат од врвот на пирамидата – од политичарите. Партијата ГДУ се залага за намалување на бројот на пратеници на 90, а во иднина и на 61.

Собранието е премногу скапа гласачка машина. Над седум милиони евра се трошат само за плати на пратениците. За ова година буџетот на Собранието е десет милиони евра. Реформи и во извршната власт, преку рационализација на администрацијата. Во ГДУ веруваме во мала, но ефикасна администрација. Тоа значи влада со 15 министри, без министри без ресор. Ние сметаме дека праксата купување политички мир во земјата со назначување министри без ресор мора да престане затоа што граѓаните не се должни да плаќаат високи плати и привилегии на луѓе кои не работат ништо, рече Колев.

Програмата на ГДУ предвидува и намалување на бројот советници на премиерот и воведување пракса на еден заменик-министер. Тие мерки ќе резултираат со намалување на трошоци во буџетот, а средствата ќе бидат пренаменети за вложување во приоритетите како здравството и образованието, како и во инвестиции во капитални проекти.

Колев уште рече дека партијата планира намалување на бројот државни агенции, администрација преку рационализација и предвремено пензионирање.

-Во кратењето на јавните трошоци мора да се посочат и паразитската пракса на именувања лица во надзорни и управни одбори на државни институции и агенции, кои освен што земаат плати со ништо не помагаат на општеството, рече Колев.

Тој изрази уверување дека предлозите и идеите на партијата во оваа кампања ќе наидат на разбирање кај граѓаните, дека ГДУ ќе ја добие поддршката за да може постулатите од програмата да успеат да ги донесат во идниот состав на македонското Собрание.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Соопштена ТАЖНА вест: Животот поради Ковид-19 го загуби и познатиот музичар од легендарната група Рибља чорба

Гитаристот на рок групата „Рибља чорба“, Мирослав Миша Алексиќ почина на 67-годишна возраст. Познатиот музичар ја изгуби битката со коронавирусот. Тој се лекуваше од...

10 намирници со кои ќе се подигне вашиот имунитет и расположение

Тие го регулираат нервниот систем и се одговорни за доброто расположение и борбата на телото против стресот. Исто така помагаат во зајакнување на имунолошкиот...

Рикер до премиерот Заев: Ве охрабруваме и вас и земјите од ЕУ да барате решение за билатералните прашања надвор од интеграцијата на Северна...

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува дека Соединетите Американски Држави...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...
- Advertisement -