fbpx
3 C
Skopje

Пијанечко-малешевскиот регион епидемијата ја минува со вкупно 11 случаи на Ковид-19

АКТУЕЛНО

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

Од почетокот на епидемијата на Ковид-19, во Пијанечко-малешевскиот регион, досега се регистрирани вкупно 11 случаи на корона вирус.

Од нив два пациенти починаа, додека само еден пациент во моментот се води како активен. Како што информираат надлежните, пациентот е во добра здравствена состојба и наскоро се очекува негово оздравување.

Досега од почетокот на Ковид-19 пандемијата имаме вкупно 10 пациенти во Малешевијата, од кои во моментот само еден активен случај во Берово. Пациентот кој е познат од претходен кластер е во добра здравствена состојба, се наоѓа во клиничка болница Штип е и не е во животно-загрозувачка опасност, што значи дека наскоро очекуваме да биде регистриран како оздравен пациент – истакнуваат надлежните.

Во малешевскиот крај досега само еден пациент почина, како резултат на корона вирус, додека останатите девет позитивни пациенти поминаа со релативно лесна клиничка слика.

Вториот починат пациент, пак, од општините во регионот беше регистиран пред повеќе од два месеци во Делчево. Станува збор за пациент со останата симптоматологија, кој на последните два теста беше негативен на Ковид-19.

Приматот за општина без ниту еден случај на Ковид-19 и понатаму го држи општина Македонска Каменица. Од почетокот на пандемијата во една од најмалите општини во државата, досега не е регистриан ниту еден случај на Ковид-19.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и...

Ѓорчев открива кои афрички земји добиле вакцини пред Македонија

Министерот Филипче, пак, вели дека очекува во среда да почне и вакцинацијата во земјава. Вчера Кенија доби еден милион вакцини од „АстраЗенека“, Руанда 340 000...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

БОМБА НА ЗАЕВ: Им понуди на ВМРО-ДПМНЕ да влезат во Влада, но без Христијан Мицкоски

Првпат го кажувам ова, сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да има човек со кого може да се...
- Advertisement -