fbpx
-6 C
Skopje

Пике едвај се воздржа да не заплаче: Јас сум горд Каталонец, ако некому сметам нема да играм за Шпанија!

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Жерард Пике со многу емоции разговараше по крајот на средбата помеѓу Барселона и Лас Палмас, дефанзивецот вели дека тој е горд Каталонец и денешниот ден го опиша како најлошо искуство како професионалец

Барса побара да биде одложен дуелот со Лас Палмас поради тензичната атмосфера на улиците откако властите од Мадрид се обидоа да го спречат референдумот за независност на Каталонија.

Но откако Фудбалската федерација на Шпанија и Ла Лига не дадоа зелено светло, средбата се одигра зад затворени врати поради безбедносни причини.

По крајот на натпреварот Жерард Пике разговараше со новинарите. Дефанзивецот, кој веќе гласаше за независност и бил еден од играчите кои не сакале да играат против Лас Палмас, со многу емоции го кажа своето мислење.

„Бордот се обиде да го одложи натпреварот, клубот и играчите разговараа и на крајот беше одлучено дека ќе играме“ – вели Пике. „Тешко е да се игра без публика. По она што се случуваше денеска, ова е моето најлошо искуство како професионалец. Ова е мoнгу тежок ден“.

„Имаше аргументи за одложување и аргументи за да се одигра средбата. Ла Лига и Лас Палмас бараа да се игра, па клубот донесе одлука. Моето мислење не вреди многу во оваа ситуација. Јас кажав што мислам, другите кажаа што тие мислат, но на крајот од денот ние сме клуб и сите сме заедно“

Тој потоа говореше и за гласањето за независност: „Одите на гласање, гласата ЗА, ПРОТИВ или не одбирате ништо, но гласате. Во режимот на Франко не можевме да ги браниме нашите идеи. Јас сум и се чуствувам како Каталонец и горд сум на овие луѓе, на нивното однесување. Ниту еднаш немало акт на агресија“.

„Мислев дека ќе го сопрат референдумот на мирен начин. Но полуцијата употреби брутална сила, сите можеа да го видат тоа, сликите говорат сами за себе. Ова е една од најлошите одлуки во последните 50 години. Со ова што го направија, уште повеќе ја одалечија Каталонија од Шпанија“.

Околу повиците тој да биде исфрлен од репрезентацијата на Шпанија, Пике вели: „Знам дека има многу луѓе кои не го оправдуваат она што се случува. Ако селекторот или некој од федерацијата мисли дека сум проблем, ведаш ќе се повлечам и ќе го напуштам националниот тим пред 2018“.
Извор: 24Фудбал

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...

Знае како да ја скоkотне машката фантазија: Водителка на временска прогноза како од мајка родена (Фото)

Водителката за временска прогноза во Мексико Џенет Гарсија секогаш добива еден куп лајкови за нејзините провоkативни фотографии, и како не би, кога велат дека...
- Advertisement -